Posted on Thursday, January 9, 2020

New Year, More Academy Awards: Everything You Should Know

It’s a new year. And we all know what a new year means — awards season.

The 92nd Academy Awards, hosted by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences, took place at the Dolby Theatre in Hollywood on February 9, 2020, at 6:30 p.m. EST.

Here are the Oscars 2020 winners:

Best motion picture of the year:

  • Ford v Ferrari, Peter Chernin, Jenno Topping and James Mangold, Producers
  • The Irishman, Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal and Emma Tillinger Koskoff, Producers
  • Jojo Rabbit, Carthew Neal, Taika Waititi and Chelsea Winstanley, Producers
  • Joker, Todd Phillips, Bradley Cooper and Emma Tillinger Koskoff, Producers
  • Little Women, Amy Pascal, Producer
  • Marriage Story, Noah Baumbach and David Heyman, Producers
  • 1917, Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougall, Producers
  • Once Upon a Time in Hollywood, David Heyman, Shannon McIntosh and Quentin Tarantino, Producers
  • Parasite, Kwak Sin Ae and Bong Joon Ho, Producers - WINNER

Performance by an actor in a leading role:

  • Antonio Banderas, Pain and Glory
  • Leonardo DiCaprio, Once Upon a Time in Hollywood
  • Adam Driver, Marriage Story
  • Joaquin Phoenix, Joker - WINNER
  • Jonathan Pryce, The Two Popes

Performance by an actress in a leading role:

  • Cynthia Erivo, Harriet
  • Scarlett Johansson, Marriage Story
  • Saoirse Ronan, Little Women
  • Charlize Theron, Bombshell
  • Renee Zellweger, Judy - WINNER

Performance by an actor in a supporting role:

  • Tom Hanks, A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Anthony Hopkins, The Two Popes
  • Al Pacino, The Irishman
  • Joe Pesci, The Irishman
  • Brad Pitt, Once Upon a Time in Hollywood - WINNER

Performance by an actress in a supporting role:

  • Kathy Bates, Richard Jewell
  • Laura Dern, Marriage Story - WINNER
  • Scarlett Johansson, Jojo Rabbit
  • Florence Pugh, Little Women
  • Margot Robbie, Bombshell

Best animated feature film of the year:

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World, Dean DeBlois
  • I Lost My Body, Jeremy Clapin
  • Klaus, Sergio Pablos
  • Missing Link, Chris Butler
  • Toy Story 4, Josh Cooley - WINNER

Best animated short film:

  • Dcera, Daria Kashcheeva
  • Hair Love, Matthew A. Cherry - WINNER
  • Kitbull, Rosana Sullivan
  • Memorable, Bruno Collet
  • Sister, Siqi Song

Achievement in directing:

  • Martin Scorsese, The Irishman
  • Todd Phillips, Joker
  • Sam Mendes, 1917
  • Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood
  • Bong Joon Ho, Parasite - WINNER

Adapted screenplay:

  • The Irishman, Steven Zaillian
  • Jojo Rabbit, Taika Waititi - WINNER
  • Joker, Todd Phillips, Scott Silver
  • Little Women, Greta Gerwig
  • The Two Popes, Anthony McCarten

Original screenplay:

  • Knives Out, Rian Johnson
  • Marriage Story, Noah Baumbach
  • 1917, Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
  • Once Upon a Time in Hollywood, Quentin Tarantino
  • Parasite, Bong Joon-ho, Jin Won Han - WINNER

Achievement in cinematography:

  • The Irishman, Rodrigo Prieto
  • Joker, Lawrence Sher
  • The Lighthouse, Jarin Blaschke
  • 1917, Roger Deakins - WINNER
  • Once Upon a Time in Hollywood, Robert Richardson

Best documentary feature:

  • American Factory, Julia Rieichert, Steven Bognar - WINNER
  • The Cave, Feras Fayyad
  • The Edge of Democracy, Petra Costa
  • For Sama, Waad Al-Kateab, Edward Watts
  • Honeyland, Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov

Best documentary short subject:

  • In the Absence, Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
  • Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl), Carol Dysinger - WINNER
  • Life Overtakes Me, Kristine Samuelson and John Haptas
  • St. Louis Superman, Smriti Mundhra and Sami Khan
  • Walk Run Cha-Cha, Laura Nix

Best live action short film:

  • Brotherhood, Meryam Joobeur and Marcia Gracia Turgeon
  • Nefta Football Club, Yves Piat and Damien Megherbi
  • The Neighbors’ Window, Marshall Curry - WINNER
  • Saria, Bryan Buckley and Matt Lefebvre
  • A Sister, Delphine Girard

Best international feature film:

  • Corpus Christi, Jan Komasa
  • Honeyland, Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov
  • Les Miserables, Ladj Ly
  • Pain and Glory, Pedro Almodovar
  • Parasite, Bong Joon Ho - WINNER

Achievement in film editing:

  • Ford v Ferrari, Michael McCusker, Andrew Buckland - WINNER
  • The Irishman, Thelma Schoonmaker
  • Jojo Rabbit, Tom Eagles
  • Joker, Jeff Groth
  • Parasite, Jinmo Yang

Achievement in sound editing:

  • Ford v Ferrari, Don Sylvester - WINNER
  • Joker, Alan Robert Murray
  • 1917, Oliver Tarney and Rachel Tate
  • Once Upon a Time in Hollywood, Wylie Stateman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker, Matthew Wood and David Acord

Achievement in sound mixing:

  • Ad Astra, Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano
  • Ford v Ferrari, Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow
  • Joker, Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland
  • 1917, Mark Taylor and Stuart Wilson - WINNER
  • Once Upon a Time in Hollywood, Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano

Achievement in production design:

  • The Irishman, Bob Shaw and Regina Graves
  • Jojo Rabbit, Ra Vincent and Nora Sopkova
  • 1917, Dennis Gassner and Lee Sandales
  • Once Upon a Time in Hollywood, Barbara Ling and Nancy Haigh - WINNER
  • Parasite, Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee

Achievement in music written for motion pictures (original score):

  • Joker, Hildur Guðnadóttir - WINNER
  • Little Women , Alexandre Desplat
  • Marriage Story, Randy Newman
  • 1917, Thomas Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker, John Williams

Achievement in music written for motion pictures (original song):

  • I Can’t Let You Throw Yourself Away by Randy Newman, “Toy Story 4”
  • I’m Gonna Love Me Again by Elton John and Bernie Taupin, “Rocketman” - WINNER
  • I’m Standing With You by Diane Warren, “Breakthrough”
  • Into the Unknown by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez, “Frozen 2”
  • Stand Up by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo, “Harriet”

Achievement in makeup and hairstyling:

  • Bombshell, Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker - WINNER
  • Joker, Nicki Ledermann and Kay Georgiou
  • Judy, Jeremy Woodhead
  • Maleficent: Mistress of Evil, Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White
  • 1917, Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole

Achievement in costume design:

  • The Irishman, Sandy Powell, Christopher Peterson
  • Jojo Rabbit, Mayes C. Rubeo
  • Joker, Mark Bridges
  • Little Women, Jacqueline Durran - WINNER
  • Once Upon a Time in Hollywood, Arianne Phillips

Achievement in visual effects:

  • Avengers: Endgame, Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick
  • The Irishman, Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser and Stephane Grabli
  • 1917, Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy - WINNER
  • The Lion King, Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker, Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy